SOFLENS TORIC
Power to be taken post checkout
- Monthly Disposable Toric Lens
- 6 Pieces Pack
Power Range
- Spherical: +6.00 to -9.00
- Cylindrical: -0.75 -1.25 -1.75 -2.25 -2.75
@@@
| Manufacturer | Bausch & Lomb |
| Brand | Soflens |
| Material | Alphafilcon A |
| Disposability | Monthly Disposable |
| Base Curve | 8.5mm |
| Central Thickness | 0.19mm |
| Diameter | 14.5mm |
| Water Content | 66% |
| Packaging | 6 Pieces Lens per Box |
| Key Benefits | Advanced Lo-Torque with Rounded Edge Profile |
| Share your Power |
Whatsapp Your Prescription @ 09007885000 or mail us at [email protected]
|
Select Select Quantity
From $793.80
Original: $2,268.00
-65%SOFLENS TORIC—
$2,268.00
$793.80

Description
Power to be taken post checkout
- Monthly Disposable Toric Lens
- 6 Pieces Pack
Power Range
- Spherical: +6.00 to -9.00
- Cylindrical: -0.75 -1.25 -1.75 -2.25 -2.75
@@@
| Manufacturer | Bausch & Lomb |
| Brand | Soflens |
| Material | Alphafilcon A |
| Disposability | Monthly Disposable |
| Base Curve | 8.5mm |
| Central Thickness | 0.19mm |
| Diameter | 14.5mm |
| Water Content | 66% |
| Packaging | 6 Pieces Lens per Box |
| Key Benefits | Advanced Lo-Torque with Rounded Edge Profile |
| Share your Power |
Whatsapp Your Prescription @ 09007885000 or mail us at [email protected]
|

















